\"IBIB Extended Essay, öğrencinin ilgi alanına göre seçtiği bir konu üzerine yazdığı resmi bir yazıdır. Bu yazıda kelime sınırı 2000 ile 4000 arasında değişmektedir. Doğru yapılmış bir extended essay tamamlandığında, mutlaka içindekiler tablosu, 300 kelimelik bir özet bölümü ve referansları içermelidir. IB Extended Essay, lise öğrencileri için öğretmen rehberliğinde bireysel araştırma yapmak için çok iyi bir fırsat olarak görülmektedir ve üniversite hayatına hazırlık anlamında bir beceri kazanımıdır. Extended Essay, IB diploması almak için mutlaka tamamlanmak zorunda olan bir ödevdir. Daha önemlisi de Extended Essay yazmak, öğrencinin akademik yetenekler olan araştırma, değerlendirme ve bunu sunma becerilerini geliştirir.

Essay yazarken unutulmaması gereken en önemli şey, yazının kişisel bir bakış açısı, bir tez ya da hipotez, analiz ve tartışma içermesi gerektiğidir. İstenilen sonuca ulaşamayan bir deney bile nelerin yanlış yapıldığına dair yeterli araştırma içerirse iyi bir makaleye dönüşebilir.  Hatasının farkında olan ve uyun ekipmanlar ile bu hataların düzeltilebileceğini kanıtlayan raporlar, başarılı olarak kabul edilir. Düşük bir not getirecek şey ise başka kaynaklardan derleme bir yazıdır. Sonuçta IB programında olan bir öğrencinin, diğer programlarda okuyan öğrencilerden farkı, bu ve benzeri aktivitelerdir. Bu makalede başka kaynaklardan yararlanan öğrenci, IB programının kazanımlarından mahrum kalacaktır.

Bunların dışında, doğru yazılan bir makalede araştırma sorusu da olması gerekir. Bu bir soru kalıbında yazılabileceği gibi bir hipotez seklinde de yazılabilir. Bu sorunun cevabı ise tam bir tez halinde gelecektir. Uygun ve güzel seçilmiş bir soru, sadece bir kaç cümle ile cevaplanamaz. Gerekli akademik bilgi desteği ile birleştirildikten sonra kanıtlarıyla beraber ortaya konulmalıdır. Ayrıca, bu soru herkesin cevaplayacağı kadar kolay bir soru olmamalıdır ve araştırma gerektirmelidir. Düzen anlamında, açıkk, doğru ve resmi bir dille MS Word ya da WordPerfect\’te 12 punto büyüklüğünde, Times New Roman yazı tipinde ve 1.5 satir aralığıyla yazılmalıdır. Eğer başka kaynaklardan alıntı yapılmış ise onlar da dipnot ve referanslar biçiminde belirtilmek zorundadır. Extended Essay\’in özet bölümü en fazla 300 kelime olmalı ve başlık sayfasından hemen sonra gelmelidir. Bu sayade makaleyi okuyacak olan kişi ya da kişiler, en başta konu ile ilgili genel bir fikre ve görüşe sahip olurlar. Bu bütün yazının bir özeti olduğu için en son yazılması tavsiye edilmektedir.

IB Extended Essay Desteğinde Bizim Farkımız

Sunduğumuz IB Extended Essay Özel Ders desteğimiz ile öğrencilerin IB programı boyunca hem GPA hem de IB Grade olarak en yüksek puanları almalarını hedefliyoruz. Bunun yanında öğrencilerin ib sistemini ezberlemelerini değil, hayatlarında aktif rol alan bir bilim olduğunu öğretmeyi amaçlıyoruz. Tüm IB derslerimiz IB Examiner eğitmenlerimiz ile verilmektedir. İstanbul dışından IB Extended Essay Dersi almak isteyen öğrencilerimize ise online ders ile yardımcı olmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. IB Extended Essay kurslarımız kağıtları okuyan ve tecrübeli examiner öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir.

15 thoughts on “IB Extended Essay Özel Ders | IB Extended Essay Kursu”

 1. IB Türkçe Extended Essayim en yüksek not ile kabul aldı. Sizin desteğiniz olmasaydı ben hayatta yapamazdım. Sabrınız ve desteğiniz için çok teşekkürler.

  1. Merhaba Metin Bey,
   Dersler öğreetmenlerimizin ve sizin ortak uygunluğuna göre planlandığı için, ders almak istediğiniz tarihten 1 hafta önce yazmanız daha iyi olacaktır.

  1. Merhaba Melissa Hanım,

   Ders sayısı sizin şu anki durumunuza ve ilerleme hızınıza göre değişkenlik gösteriyor. Ortalama olarak 3-10 arasında değişmektedir.

  1. Merhaba Handan Hanım, ben TestPrep’ten Ece.
   Ders fiyatlarımız hakkında bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilir, WhatsApp ya da telefon hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 2. IB Türkçe EE için desteğe ihtiyacım var. Bu konuda tecrübeli bir öğretmen ile çalışmak istiyorum. Süreç nasıl işliyor, dersler online mı yapılıyor?
  Bilgilendirme rica ediyorum.

  1. Merhaba Burcu Hanım,
   Gerek İstanbul içi gerek İstanbul dışında ikamet eden öğrencilerimize online olarak özel ders ile yardımcı oluyoruz. Tüm eğitmen kadromuz IB öğretmenlerinden oluşuyor.
   IB Türkçe EE konusunda destek olabiliriz. Bize whatsapp, e-posta ve telefon üzerinden çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top