IB Cas Nedir? International Baccalaureate CAS Nedir?

Veli olarak sürekli duyarsınız ama peki bu IB CAS Nedir?  Yaratıcılık, etkinlik, hizmet (CAS: Creativity, activity, service), her öğrencinin Diploma Programı (DP) kapsamında tamamlaması gereken üç temel öğeden biridir. Diploma Programı boyunca okutulan CAS, öğrencileri akademik çalışmaların yanı sıra bir dizi etkinlik de içerir. Resmi olarak değerlendirilmez. Bununla birlikte, öğrenciler DP\’nin bir parçası olarak CAS deneyimlerini yansıtır ve CAS için sekiz öğrenme çıktısının elde edilmesine ilişkin kanıt sağlarlar. IB Dünya Okullarındaki eğitimciler IB deposunda ve çevrimiçi müfredat merkezinde (OCC) bulunan CAS kılavuzundaki sekiz öğrenme çıktısını okuyabilir. Bu belgeler IB Cas Nedir sorusuna çok daha detaylı bilgi vermektedir.

Sıklıkla belirli faaliyetlerle iç içe geçmiş olan üç CAS dizgesi şu şekildedir:

Yaratıcılık – sanatlar ve yaratıcı düşünmeyi içeren diğer deneyimler.
Aktivite – DP\’nin herhangi bir yerindeki akademik çalışmaları tamamlayan, sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunan fiziksel hararet.
Hizmet – öğrenci için öğrenme fayda sağlayan ücretsiz ve gönüllü bir değişim. Herkesin hakları, saygınlığı ve özerkliğine saygı duyulur.
Bu kavramları göstermek için öğrencilerden bir CAS Projesi üstlenmeleri gerekmektedir. Proje öğrencilerinden aşağıda belirtilen kıstaslar istenmektedir:

  • İnisiyatif göstermek.
  • Azim göstermek.
  • İşbirliği, problem çözme ve karar verme.

IB CAS Nedir ve Faydaları Nelerdir?

CAS, öğrencilerin deneyim yoluyla öğrenerek kişisel ve kişiler arası gelişimlerini geliştirmelerini sağlar. Kendi kaderini tayin etme ve başkaları ile işbirliği yapma, işlerinden başarı ve zevk duygusunu teşvik etme fırsatları sunar. Aynı zamanda, CAS, DP\’nin akademik baskıları için önemli bir dengedir. İyi bir CAS programı zorlu ve keyifli olmalıdır. Her öğrencinin farklı başlangıç noktası ve bu nedenle farklı hedef ve ihtiyaçları vardır, ancak birçokları için CAS faaliyetleri derin ve yaşamsal deneyimler içerir. CAS, DP çekirdeğinin bir bileşenidir.

IB Ozel Derslerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için IB Ozel Ders Sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

3 thoughts on “IB Cas Nedir? International Baccalaureate CAS Nedir?”

  1. CAS sadece IB için değil, kişisel gelişim için de yapılmalıdır. Türkiye’de böyle bir sistem bulmuşken imkanı olanların katılması gerekli bence.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top