COVID-19 salgını öğrencilere ne öğretebilir?

COVID-19 (Coronavirus) pandemisi dünya çapında artmaya devam ettikçe, işyerleri ve okullar yüz yüze faaliyetleri askıya almaya devam ediyor. Bu, birçok öğretmeni ve veliyi çevrimiçi (online) öğretime veya evde eğitime hızla adapte olmaya zorladı. Yetişkinler uzaktan eğitim programlarının nasıl kullanılacağını veya çevrimiçi öğretim içeriğinin nasıl bulunacağını öğrenmek için uğraşırken, gençlere başta tatil gibi gelen bu süreç, ciddiyet kazanmaya başladı. Test Prep olarak bizim bu durum hakkındaki görüşümüz,  bu dönemin gençlere ve yetişkinlere okul müfredatından daha fazlasını öğre(n/t)mek için bir fırsat olduğudur. “Çoğu zaman, en önemli dersler sınıf dışında öğrendiklerimizdir.”

Bu küresel sağlık krizi, öğrencilerle konuşmak ve sosyal uzaklaşma, uyarlanabilir davranış, sağlık hizmetleri, hükümet politikaları oluşturma süreçleri ve çok daha fazlası gibi ilgili toplumsal kavram ve fikirler hakkındaki düşüncelerini dinlemek için bir fırsattır.

Covid-19\’a Karşı Alınan Önlemlerin IB Profiline Katkısı

Öğrenciler, sosyal mesafenin kelimenin tam anlamıyla, virüsün yayılmasını veya yakalanmasını önlemek için insanlarla ve kamusal alanlarla yakın temastan kaçınmak anlamına geldiğini anlayabilirler. Ancak, bunun neden önemli olduğunu öğrenmek ve daha geniş sonuçları tartışmak onlara sanılandan daha fazla katkı sağlayacaktır. Toplumsal uzaklaşma, toplumsal dayanışma meselesi olması bakımından ahlaki bir uygulamadır. Tüm dünyadaki toplumların, enfeksiyon oranlarını düşürmek ve sağlık sisteminin çökmesini önlemek amacıyla toplumdaki en savunmasız insanları (yaşlılar, bağışıklığı zayıflamış ve kronik hastalığı olanlar) korumak için aldığı bir eylemdir. Sosyal mesafeye ne kadar çok insan bağlı kalırsa, enfeksiyon oranlarını düşürmede o kadar etkili olabilir.

IB programının amaçlarından bir tanesi, “daha iyi ve daha huzurlu bir dünya yaratmaya yardımcı olan uluslararası düşüncelere sahip insanlar” oluşturmaktır. Öğretmenler veya veliler, her gün IB öğrenen profilinin özelliklerinden birini seçebilir ve öğrencilerle küresel COVID-19 salgınıyla nasıl ilişkili olduğunu tartışabilirler. Örneğin, bakım hizmetleri doktorlar ve hemşireler tarafından, hükümetler tarafından ya da kendi çevreleri tarafından nasıl değerlendiriliyor? Kendilerine ve topluluklarına daha iyi bakmak için kimler kendilerini feda ediyorlar?

“Büyüme zihniyetine sahip olmaya devam edelim, birden fazla şekilde öğrenme fırsatı arayalım ve bilgiyi paylaşalım.”

Normalliği korumak için, birçok öğretmen ve veli, öğrencilerini ve çocuklarını evlerinin dışındaki dünyanın değişimlerinden ve stresinden korumak için tanıdık bir günlük program sürdürmeye odaklanıyor olabilir. Bununla birlikte, bunu genç insanlara yemek pişirmeyi, çamaşır yıkamayı, bahçe işlerini öğretmeyi,  bir komşu için nazik bir şey yapmayı (sosyal mesafeyi koruyarak) yaşam becerileri öğretmeyi geliştirerek bir pozitif etkiye dönüştürebiliriz.

COVID-19 salgını da bize birçok ders veriyor. Bu derslerden biri, küresel olarak hepimizin fark edebileceğimizden çok daha bağlantılı olduğumuzdur. Nerede yaşıyor olursak olalım, ortak bir insanlığı paylaşır, karşılıklı esenliğimizden yararlanır ve gelişmek/geliştirmek için birbirimize güveniriz. Hepimizin başkalarına zarar vermeyecek şekilde davranma sorumluluğu vardır. Hepimiz bu duruma göre adapte olmaya devam ettikçe, bir büyüme zihniyeti ortaya çıkacak, çeşitli şekillerde öğrenme fırsatları ve bilgi paylaşımı artacaktır. Sonuçta, Çoğu zaman, en önemli dersler sınıf dışında öğrendiklerimizdir.

3 thoughts on “COVID-19 salgını öğrencilere ne öğretebilir?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top