IB Diploması Nasıl Alınır? Hangi Koşullar Vardır?

IB Diploma programını seçen yüksek motivasyonlu lise öğrencileri MEB’nın vermiş olduğu lise diplomasının yanı sıra IB bitirme sınavları sonunda uluslararası geçerliliği olan IB Diploması’nı da almaya hak kazanırlar. Türkiye’de toplam IBDP mezunlarının yaklaşık % 30’u üniversite eğitimine yurt dışında devam etmekte, diğerleri Türkiye’deki üniversitelerde okumaktadırlar. Bugün, Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Avustralya dahil olmak üzere 102 ülkedeki 1079 üniversite, IB diplomasını tanımaktadır. Peki bu IB Diploması Nasıl Alınır? IB Diploma adayı, aşağıda belirtilen altı grubun her birinden, sunulan seçenekler dahilinde bir ders seçmek zorundadır. Türkiye´de, Anadil ve Sosyal Bilimler dersleri Türkçe, diğer dersler ise İngilizce olarak uygulanır. Gelin IB Diploması Nasıl Alınır sorusunu cevaplamaya başlayalım.

1. Grup : Dil A1 – Öğrencinin en başarılı olduğu dilde, genellikle de anadilinde olmak üzere edebiyat çalışmaları yapılır. Okulumuzda, bu grupta Türk Dili ve Edebiyatı dersi işlenmektedir.
2. Grup: Dil A2 – İkinci bir dilde çok yetkin öğrencilerle işlenen dil ve edebiyat dersi. Okulumuzda bu grupta İngilizce A2 ve İngilizce B dersleri işlenmektedir.
3. Grup: Bireyler ve Toplumlar -İşletme ve Yönetim, Ekonomi, ITGS, Felsefe ve Psikoloji. Okulumuzda bu grupta ITGS dersi verilmektedir.
4. Grup: Doğa Bilimleri – Biyoloji, Kimya, Fizik.
5. Grup: Matematik – Matematik (İleri Düzey), Matematiksel Yöntemler (Standart Düzey).
6. Grup: Seçmeliler – Öğrenciler ilk beş gruptan herhangi bir dersi seçebilecekleri gibi, okul müfredat programına göre özel onay almış bir ders de seçebilirler.

IB okullarında bu TSB (Okul Kaynaklı Türkçe Sosyal Bilimler Programı) adını alır. Bu program, Türk Millî Eğitimi´nin X. ve XI. sınıflarda öngördüğü Tarih, Coğrafya ve Sosyoloji derslerini, IB metodolojisi ile sebep-sonuç-etkileşim anlayışı içinde ve Sosyal Bilimler adıyla tek bir ders olarak sunar. Öğretim ve sınav dili Türkçe´dir. Bu dersin öğretim programı, M.E.B.Talim ve Terbiye Kurulu tarafından Ekim 2000 tarihinde onaylanmış olup bir IB dersi olarak 2000-2001 Öğretim Yılı itibariyle programa alınmıştır.

IB Diploması Nasıl Alınır? IB Diploması Almak İçin Hangi Koşullar Vardır?

Yukarıda belirtilen derslerden başarılı olmak, IB Diploması Nasıl Alınır sorusunu yanıtlamak için yeterli değildir. Bu derslerin dışında öğrenciler;

1. BİTİRME TEZİ (EXTENDED ESSAY/EE)

IB Diploma Programı´nın önemli bir parçası olan Bitirme Tezi, öğrencinin seçtiği altı dersten birine ait bir konunun; program dahilinde ilgi duyduğu bir konu üzerinde yoğunlaşarak ve okuldan bir danışman öğretmen gözetiminde hazırladığı en az 4000 sözcükten oluşan bir kompozisyondur. Bu rakam, dipnotları ve kaynakçayı içermemektedir.

2. BİLGİ KURAMI (THEORY OF KNOWLEDGE/TOK)

Bilgi Kuramı dersinde bilginin çeşitli biçimlerinin kökeni ve geçerliği incelenir. Öğrenci bu derste bilginin keşfi ve yaratılışına ilişkin kişisel bir bakış açısı geliştirmeyi öğrenir. Bu ders, IB Diploma Programı´na özgü bir derstir ve iki yıllık müfredat programına yayılacak şekilde en az 100 saat çalışılmalıdır.

3. YARATICILIK, ETKİNLİK, HİZMET (CREATIVITY, ACTION, SERVICE/CAS)

IB felsefesinin temelinde, \”bireyin bir bütün olarak eğitimi\” görüşü var olduğu için, her diploma adayı öğrenci, CAS çalışmasında yer almak ve iki yıl içinde 150 saatini bu çalışmaya ayırmak zorundadır.

Bunlar IB Diploması İçin Yeterli mi ?

IB Diploması almak için öğrenci alanlarında çalışmalarını yapmalı ve bu 3 gerekliliği yerine getirmelidir. Eğer öğrenci tüm bu gereklilikleri yerine getirmiş ise ve 6 ders grubunun her birinden başarılı olarak sayılabilen notları almış ise, ancak bu koşullarda IB Diploması almaya hak kazanır. Böylece artık IB Diploması Nasıl Alınır sorusunun cevabını vermiş olduk.

7 thoughts on “IB Diploması Nasıl Alınır? Hangi Koşullar Vardır?”

  1. Merhabalar ben 11 sınıf öğrencisiyim ve ib eğitim almak istiyorum ancak okulumuzda bu eğitim verilmiyor ve ne yazık ki daha önce de bununla ilgili bir şey duymamıştım sizden sorum eğitimi sizden alırsak siz diploma veriyor musunuz yoksa dershane gibi bir şey mı sizin kurumunuz ve teşekkürler

  2. yaklaşık üç ay önce ülkemde yeterince çalışsam da bir yere gelemeyeceğimi fark ettiğim için, İngiktere’de tıp okumaya karar verdim. Lâkin ne okulumda ne de başka bir yerde IB diploma programı hakkında bir şey duymuştum. A level diplomam da ne yazık ki bulunmamakta. Acaba bu diplomaları mecburi olarak iki sene eğitim sonunu almak mı gerekiyor? Başka bir yolu, yöntemi var mıdır? Cevap alabilirsem çok mutlu olurum. Huzurlu akşamlar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top