IB Biology Individual Investigation – IB Biology Internal Assessment

Pratik çalışmalar değerlendirilirken, ortaya çıkabilecek en büyük sorun değerlendirme kriterleri, öğretmenlerin öğrencilerden yapmalarını istedikleri görevlerin aralığını sınırlamak olabilir. IB bu sorunun üstesinden gelmek için IA değerlendirmesinde radikal değişikliklere giderek cesur bir adım attı. Öğrencilerin artık iç değerlendirme ( internal assessment ) için sadece bir tane Ib biology individual investigation sunmaları gerekmektedir. Işaret bantları ve en uygun yaklaşımın kullanarak yeni değerlendirme kriterleri  ile isterlerse öğrencilerin daha fazla yaratıcılık ve çeşitlilik sağlamaları beklenirken aynı zamanda assesmentların değerlendirmelerini de kolaylaştıracağı umulmaktadır.

Peki yeni IB Biology Individual Investigation nasıl olacak ? Diyagram, grafik ve analiz de dahil olmak üzere altı ile on iki sayfa arasında değişen bir çalışma olacak. Öğrenciler, bireysel araştırma sorusunu seçerken ve deneysel yöntem seçiminde bazı inisiyatif ve yaratıcılık göstermiş olacaklar. IB kılavuzu, investigation çalışmasının normal sınıf aktiviteleri içinde olması gerektiğini söylüyor.  Bazı okullar birkaç gün için takvim daraltmak ya da hatta investigation tamamlamak için bir hafta sonu çalışmayı tercih edebilir.

Bu yöntem, aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

 • practical lab experiment
 • modelling activity using a spreadsheet
 • analysis of data taken from a database
 • a hybrid practical lab with analysis of secondary data
 • an investigation using an open-ended simulation

Investigation döneminde, öğretmen öğrencileri için çok önemli bir kaynak olur. IB klavuzunda öğretmen rolleri kısmında belirtildiği üzere, iyi bir öğretmen baş döndürücü bir dizi deneyi ve görevi tamamlamak için laboratuvarda öğrencileriyle birlikte sıkı bir çalışma içine girmelidir.

Ib Biology Individual Investigation Konuları

IB Biology Individual Investigation Çalışması Boyunca Öğretmenin Yapması Gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Introducing the task, and its requirements
 • Helping students during planning – in the choice of appropriate tasks, and in writing focused research questions
 • Ensuring academic honesty in students\’ research during the exploration.
 • Checking that students follow guidelines on safety during lab work.
 • Guiding students in standard techniques, use of apparatus, or the correct disposal of solutions.
 • Responding to student questions throughout the task.
 • First draft feedback – to help students complete the task according to the assessment criteria.
 • Checking authenticity – using Turnitin or another plagiarism detecting tool and by keeping track of each student\’s progression from proposal to the first draft.
 • Marking the work.
 • Submitting the work for moderation.

12 thoughts on “IB Biology Individual Investigation – IB Biology Internal Assessment”

 1. İtibar Perinçek

  Ia yazımını boşlayan kızımın son 2 haftada tam anlamıyla tutuşması sonrasından TestPrep’ten bulabildiğimiz her uygun zamanda destek aldık ve kızımın IA skoru bukadar kısa sürede 20 oldu. Keşkelerle üzülmemk için öncelikle mutlaka IA yazımına erken başlayın ve takıldığınız noktalardaTestPrep’ten destek alın. Hocalardan boş yer bulmak çok zor olacağı için kesinlikle son ana kalmayın!

 2. IB Biyoloji IA dersi almasam tam puan alamazdım. Beni sabırla dinleyen, kızsam da alttan alan IB biyoloji öğretmenime, gece 1’de bile olsa yazdıklarıma cevap vren Ender Bey’e ve tam bana göre bir öğretmen atayan Barış Bey’e çok teşekkür ediyorum.

 3. Tarsus Amerikan Lisesinde okuyan bir kızım var ve IB biyoloji essay yazımında destek almaya ihtiyacı var. İletişim formunuzu da doldurdum, dönüşünüzü bekliyorum.

 4. Merhaba. Ben Kırıkkale’de yaşıyorum ve şuan 11. sınıf öğrencisiyim. Yaşadığım şehirde IB diploması veren bir okul yok ve bu programın 11. sınıf başında başlayan bir program olduğunu duymuştum. IB diploması için özel ders almaya başlamak için geç mi kaldım yoksa alternatif bir çözüm var mı? Teşekkürler.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top