IB Biology Individual Investigation – IB Biology Internal Assessment

Pratik çalışmalar değerlendirilirken, ortaya çıkabilecek en büyük sorun değerlendirme kriterleri, öğretmenlerin öğrencilerden yapmalarını istedikleri görevlerin aralığını sınırlamak olabilir. IB bu sorunun üstesinden gelmek için IA değerlendirmesinde radikal değişikliklere giderek cesur bir adım attı. Öğrencilerin artık iç değerlendirme ( internal assessment ) için sadece bir tane Ib biology individual investigation sunmaları gerekmektedir. Işaret bantları ve en uygun yaklaşımın kullanarak yeni değerlendirme kriterleri  ile isterlerse öğrencilerin daha fazla yaratıcılık ve çeşitlilik sağlamaları beklenirken aynı zamanda assesmentların değerlendirmelerini de kolaylaştıracağı umulmaktadır.

Peki yeni IB Biology Individual Investigation nasıl olacak ? Diyagram, grafik ve analiz de dahil olmak üzere altı ile on iki sayfa arasında değişen bir çalışma olacak. Öğrenciler, bireysel araştırma sorusunu seçerken ve deneysel yöntem seçiminde bazı inisiyatif ve yaratıcılık göstermiş olacaklar. IB kılavuzu, investigation çalışmasının normal sınıf aktiviteleri içinde olması gerektiğini söylüyor.  Bazı okullar birkaç gün için takvim daraltmak ya da hatta investigation tamamlamak için bir hafta sonu çalışmayı tercih edebilir.

Bu yöntem, aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

 • practical lab experiment
 • modelling activity using a spreadsheet
 • analysis of data taken from a database
 • a hybrid practical lab with analysis of secondary data
 • an investigation using an open-ended simulation

Investigation döneminde, öğretmen öğrencileri için çok önemli bir kaynak olur. IB klavuzunda öğretmen rolleri kısmında belirtildiği üzere, iyi bir öğretmen baş döndürücü bir dizi deneyi ve görevi tamamlamak için laboratuvarda öğrencileriyle birlikte sıkı bir çalışma içine girmelidir.

Ib Biology Individual Investigation Konuları

IB Biology Individual Investigation Çalışması Boyunca Öğretmenin Yapması Gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Introducing the task, and its requirements
 • Helping students during planning – in the choice of appropriate tasks, and in writing focused research questions
 • Ensuring academic honesty in students’ research during the exploration.
 • Checking that students follow guidelines on safety during lab work.
 • Guiding students in standard techniques, use of apparatus, or the correct disposal of solutions.
 • Responding to student questions throughout the task.
 • First draft feedback – to help students complete the task according to the assessment criteria.
 • Checking authenticity – using Turnitin or another plagiarism detecting tool and by keeping track of each student’s progression from proposal to first draft.
 • Marking the work.
 • Submitting the work for moderation.

IB Ozel Derslerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için IB Ozel Ders Sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

IB Matematik HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Matematik SL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Fizik HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Fizik SL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Kimya HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Kimya SL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Biyoloji HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Biyoloji SL Ozel Ders İçin Tıklayın IB İngilizce HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB İngilizce SL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Business  and Management HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Business  and Management SL Ozel Ders İçin Tıklayın

3 responses on "IB Biology Individual Investigation - IB Biology Internal Assessment"

 1. IB biyoloji özel ders alırken bu konularda da yardımcı olmanız son derece hoş.

 2. Merhaba. Ben Kırıkkale’de yaşıyorum ve şuan 11. sınıf öğrencisiyim. Yaşadığım şehirde IB diploması veren bir okul yok ve bu programın 11. sınıf başında başlayan bir program olduğunu duymuştum. IB diploması için özel ders almaya başlamak için geç mi kaldım yoksa alternatif bir çözüm var mı? Teşekkürler.

Leave a Message

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

IB OZEL DERS HOŞGELDİNİZ

Sunduğumuz Özel Ders programları ile öğrencilerin ihtiyaç duyduğu dersler, uzman öğretmenlerimiz tarafından en verimli şekilde verilmektedir. Özellikle sınav stratejileri ve zaman yönetimi konularında sağladığımız rehberlik ve danışmanlık hizmetleri başarı yüzdemizi arttırmaktadır. Ayrıca her hafta düzenli olarak uygulanan denemeler, öğrencilerimizin başarı durumlarını ve eksik oldukları konuları sürekli gözlem altında tutmamızı sağlar. Sistematik ve disiplinli Özel Ders başarıyı kaçınılmaz kılmaktadır.

ib nedir,ib math exploration,ib world school nedir,ib accepted universities,ib diploması nasıl alınır,ıb diploma,ib biology,ib biology individual investigation,ib chemistry internal assessment,ib chemistry internal assessment ideas,ib chemistry,ib math,ib physics hl past papers,ib physics,ib cas,ib cas nedir,ib question bank, ib question bank third edition,ib schools in turkey,ib schools,ib uluslararası bakalorya,ib uluslararası bakalorya bursu nedir,ib program,,ib biology past papers,ib calculator,ib tok,ib tips,ib visual arts,ib workshops,ib yurtdışı

ib courses,ib eğitimi veren liseler,ib extended essay,ib extended essay examples,ib eğitimi nedir,ib exam,ıb eğitim,ib ess internal assessment examples,ib economics,ib fizik,ib hangi okullarda var,ib high level math,ib history syllabus,ib hl math formula booklet,ib hazırlık,ib international baccalaureate,ib kursu,ib kitapları,ib learner profile examples,ib math hl exploration examples,ib math sl formula booklet,ib motivation letter,ib notu,ib ne demektir,ib nin yararları,ib not sistemi,ib okulları,ib özel ders,ib okul ne demek,ib organization,ib past papers,ib questions,ib results,ib sınavı,ib statistics,ib türkiye,ib türkçe