IB Diploma Programı ‘nın ötesinde CAS öğrencileri, eğiticileri ve yaşamı nasıl etkilemektedir?

IB Diploma Programı  (DP) duymuşsanız, programın temel taşlarından biri olan CAS’ı da duymuş olabilirsiniz. Peki ib cas nedir? Eğer yapmadıysanız, araştırmaya başlamadan önce, sizin için mini bir bilgilendirme sunalım. Tüm IB Diploma Programı öğrencileri, benzersiz DP öğrenci deneyiminin bir parçası olarak CAS’a katılırlar. CAS, öğrencilere akademik çalışmalara eşlik etmek ve desteklemek için sanatsal ifade, spor ve toplum hizmeti gibi bir dizi faaliyette bulunur. Bath Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, programa, geçmişe ve günümüze katılanların algısı yoluyla CAS’ın etkisi konulu bir araştırma yaptılar. Araştırmalar yaklaşık 8000 öğrenciden, yaklaşık 500 CAS Koordinatöründen ve 900’den fazla DP mezunundan toplandı.

CAS, kişisel ilgi, davranış ve kişiler arası ilişkiler bakımından IB Diploma Programı öğrencilerinin değişimine katkıda bulunur. Koordinatörler, öğrenciler ve mezunlar özellikle CAS’ın öğrencilerin “yeni zorlukları atma” ve “daha iyi kişiler arası beceriler geliştirme” konularında daha iyi olmalarına yardımcı olduğuna inandılar. Öğrenciler, CAS’ı zorlu bir programda zorlayıcı bir unsur olarak algılarlar, ancak bunun da ödüllendirici olduğuna katılıyorum. Öğrenciler, “hizmet” i üç sarmalın en zoru olarak belirler (% 85 ).

IB Diploma Programı CAS vasıtasıyla geliştirilen nitelikler ve beceriler nelerdir?

IB Öğrenen Profili nitelikleri ile ilgili olarak, CAS “sorgulayıcı” özelliğinin gelişimi üzerinde en az etkili ve “iletişimci” özelliğinin gelişimi üzerindeki en büyük etkiye sahipmiş gibi görünüyordu. Hem mezunlar hem de mevcut IB Diploma Programı öğrencileri, CAS tarafından geliştirilen dört özelliği aynı “iletişim kurgusu”, “yeni rolleri kabul etmeye istekli”, “yeni zorlukları kabul etmeye istekli” ve “işbirlikçi” hale geldi.

Bu çalışmadaki koordinatörler, başarılı bir CAS programının, öğrencilerin anlamlı ve keyifli olduğunu düşündükleri CAS faaliyetlerini belirlemesine bağlı olduğunu ileri sürdü. Başarılı bir CAS uygulaması için iki değişkenin önemli olduğu saptanmıştır. Bunlar öğrenciler CAS’ı, CAS faaliyetlerine başlamadan önce zaman ve hedef ayarlarının değerli bir şekilde kullanılması olarak algılarlar. Öğrenciler, başarılı CAS deneyimini desteklemek için beş faktör tespit ettiler. Bu faktörler;

 • Çeşitlilik: Öğrencilerin faaliyetleri çeşitlidir.
 • Zorluk: CAS, öğrencilerin kendilerini zorlamasına yardımcı olur.
 • Kişisel bilgi: CAS, öğrencilerin kendileri hakkında yeni şeyler öğrenmeleriyle sonuçlanır.
 • Yeni çıkarlar: CAS yeni tutkular ve çıkarlar getirir.
 • Yansımalar: Anlamlı ve esnek yansımalar öğrencilerin deneyimlerini anlamalarına yardımcı olur.

IB Diploma programı hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, IB kursu sayfalarımızı ziyaret edebilir ya da bizimle mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

 

0 responses on "IB Diploma Programı 'nın ötesinde CAS öğrencileri, eğiticileri ve yaşamı nasıl etkilemektedir?"

  Leave a Message

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  IB OZEL DERS HOŞGELDİNİZ

  Sunduğumuz Özel Ders programları ile öğrencilerin ihtiyaç duyduğu dersler, uzman öğretmenlerimiz tarafından en verimli şekilde verilmektedir. Özellikle sınav stratejileri ve zaman yönetimi konularında sağladığımız rehberlik ve danışmanlık hizmetleri başarı yüzdemizi arttırmaktadır. Ayrıca her hafta düzenli olarak uygulanan denemeler, öğrencilerimizin başarı durumlarını ve eksik oldukları konuları sürekli gözlem altında tutmamızı sağlar. Sistematik ve disiplinli Özel Ders başarıyı kaçınılmaz kılmaktadır.

  ib nedir,ib math exploration,ib world school nedir,ib accepted universities,ib diploması nasıl alınır,ıb diploma,ib biology,ib biology individual investigation,ib chemistry internal assessment,ib chemistry internal assessment ideas,ib chemistry,ib math,ib physics hl past papers,ib physics,ib cas,ib cas nedir,ib question bank, ib question bank third edition,ib schools in turkey,ib schools,ib uluslararası bakalorya,ib uluslararası bakalorya bursu nedir,ib program,,ib biology past papers,ib calculator,ib tok,ib tips,ib visual arts,ib workshops,ib yurtdışı

  ib courses,ib eğitimi veren liseler,ib extended essay,ib extended essay examples,ib eğitimi nedir,ib exam,ıb eğitim,ib ess internal assessment examples,ib economics,ib fizik,ib hangi okullarda var,ib high level math,ib history syllabus,ib hl math formula booklet,ib hazırlık,ib international baccalaureate,ib kursu,ib kitapları,ib learner profile examples,ib math hl exploration examples,ib math sl formula booklet,ib motivation letter,ib notu,ib ne demektir,ib nin yararları,ib not sistemi,ib okulları,ib özel ders,ib okul ne demek,ib organization,ib past papers,ib questions,ib results,ib sınavı,ib statistics,ib türkiye,ib türkçe