IB Nedir ? International Baccalaureate Nedir ?

IB nedir ? International Baccalaureate diye adlandırılan IB, uluslararası seviyede kabul görmüş bir lise denklik programıdır. Uluslarası Bakalorya olarak Türkçe’ye çevirilen IB, bir çok ülkede kabul görmektedir. International Baccalaureate, Uluslararası Bakalorya Örgütü (International Baccalaureate Organization – IBO) tarafından dünyanın birçok ülkesinde uygulanan ve 3 değişik gruptan oluşan bir sistemdir. Bu sistemde öğrenciler üniversite seviyelerine yakın olarak, lise derslerini görmektedir. IB nedir diye sorduğumuz zaman kısa bir kaç cümleyle açıklanamayacak olan bu sistem, 1968 yılından beri hizmet vermekte olan International Baccalaureate Organization – IBO tarafından başarılı şekilde yürütülmektedir.

IB İlköğretim Birinci Kademe Programı (PYP), IB İlköğretim İkinci Kademe Programı (MYP)  ve IB Diploma Programı (DP) olarak 3 değişik gruptan bu sistem, ilköğretimden liseye kadar olan dönemleri kapsamaktadır.

IB İlköğretim Birinci Kademe Programı – Prime Years Program (PYP)– Türk Ulusal Eğitim sisteminde İlköğretimin ilk 5 senesine karşılık kabul edilen programdır. Yaş aralığı olarak ise 3-12 yaş arası öğrenciler içindir.
IB İlköğretim İkinci Kademe Programı – Mid Years Program (MYP) 11-16 yaş grubu öğrenciler içindir. IB PYP ve IB MYP programları Türkiye’de yeni yeni uygulanmaya başlamıştır.
IB Diploma Programı – Diploma Program (DP) 16-19 yaş grubu öğrenciler içindir. Bu programdan mezun olan öğrenciler, uluslararası düzeyde üniversiteye giriş sağlayan bir diplomaya sahip olurlar. Bu diploma programı  11. sınıf ve 12. sınıfta alınmaktadır.

Standard Level IB Nedir ? High Level IB Nedir ? IB Diploma Programı, her biri çeşitli seçenekler sunan başlıca altı ders grubundan oluşan bir programdır. Bu programdaki dersler, Standart Seviye (Standard Level) ve İleri Seviye (Higher Level) olarak 2 şekilde sınıflandırılmaktadır. High Level dersler, Standar Level derslere kıyasla daha uzun toplam ders süresi ve akstra konular içermektedir. IB öğrencileri, 3 standart seviye ve 3 ileri seviye olmak üzere toplam 6 dersi de kendileri seçer.

IB Nedir? International Baccalaureate Nedir?

CAS IB Nedir ? TOK IB Nedir ? Öğrenciler bu 6 dersin her birinden en yüksek 7 puan alabilmektedir. IB derslerinden alınan toplam puan  en fazla 42 olabilmektedir. Bunun dışında Extended Essay olarak adlandırdığımız ve Theory of Knowledge ( TOK ) yani Bilgi Kuramı olarak adlandırdığımız 2 dersten de diğer derslerden bağımsız olarak 3 puan alınabilmektedir. Böyle IB sisteminde alınacak toplam puan 42 derslerden + 3 şeklinde 45 olmaktadır. Fakat IB diploma sahibi olmak için bu puanlar tek başına yeterli değildir. Bununla birlikte  öğrencinin  “Yaratıcılık, Bedensel Hareket ve Hizmet” ( Creativity, Action, Service – CAS ) etkinliklerinden oluşan 150 saatlik bu programı 2 yıl içinde başarıyla tamamlanması gerekmektedir ki IB Diploması almaya hak kazanabilsin.

IB Ozel Derslerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için IB Ozel Ders Sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

IB Matematik HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Matematik SL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Fizik HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Fizik SL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Kimya HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Kimya SL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Biyoloji HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Biyoloji SL Ozel Ders İçin Tıklayın IB İngilizce HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB İngilizce SL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Business  and Management HL Ozel Ders İçin Tıklayın IB Business  and Management SL Ozel Ders İçin Tıklayın

1 responses on "IB Nedir ? International Baccalaureate Nedir ?"

  1. IB programı ülkemizde daha çok tanıtılmalı ve daha çok yaygınlaşmalı. Keşke eğitim sistemimiz bu seviyelerde olabilse. Gereksiz bilgi ölçen sınav sistemimiz keşke bu kadar verimli bir hale dönüşse. IB programını ilk okul seviyesinden beri destekliyorum.

Leave a Message

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

IB OZEL DERS HOŞGELDİNİZ

Sunduğumuz Özel Ders programları ile öğrencilerin ihtiyaç duyduğu dersler, uzman öğretmenlerimiz tarafından en verimli şekilde verilmektedir. Özellikle sınav stratejileri ve zaman yönetimi konularında sağladığımız rehberlik ve danışmanlık hizmetleri başarı yüzdemizi arttırmaktadır. Ayrıca her hafta düzenli olarak uygulanan denemeler, öğrencilerimizin başarı durumlarını ve eksik oldukları konuları sürekli gözlem altında tutmamızı sağlar. Sistematik ve disiplinli Özel Ders başarıyı kaçınılmaz kılmaktadır.

ib nedir,ib math exploration,ib world school nedir,ib accepted universities,ib diploması nasıl alınır,ıb diploma,ib biology,ib biology individual investigation,ib chemistry internal assessment,ib chemistry internal assessment ideas,ib chemistry,ib math,ib physics hl past papers,ib physics,ib cas,ib cas nedir,ib question bank, ib question bank third edition,ib schools in turkey,ib schools,ib uluslararası bakalorya,ib uluslararası bakalorya bursu nedir,ib program,,ib biology past papers,ib calculator,ib tok,ib tips,ib visual arts,ib workshops,ib yurtdışı

ib courses,ib eğitimi veren liseler,ib extended essay,ib extended essay examples,ib eğitimi nedir,ib exam,ıb eğitim,ib ess internal assessment examples,ib economics,ib fizik,ib hangi okullarda var,ib high level math,ib history syllabus,ib hl math formula booklet,ib hazırlık,ib international baccalaureate,ib kursu,ib kitapları,ib learner profile examples,ib math hl exploration examples,ib math sl formula booklet,ib motivation letter,ib notu,ib ne demektir,ib nin yararları,ib not sistemi,ib okulları,ib özel ders,ib okul ne demek,ib organization,ib past papers,ib questions,ib results,ib sınavı,ib statistics,ib türkiye,ib türkçe